Haber

Trabzon’da kış uykusuna yatmayan ayı yayla evlerini ziyaret etti

Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde kış, sağlam kaidelerde geçti…

Mevsimler değiştikçe farklı manzaralar yaşanır.

Kış uykusuna yatmayan dev ayı, Trabzon ile Gümüşhane’nin ortasında yer alan 2 bin 300 rakımlı Kadırga Yaylası Davunlu Obası’ndaki yayla meskeninden 4 aydır 4 aydır çıkmıyor.

Yayladaki meskenlerin kapı ve pencerelerini pençeleriyle kırdı.

evleri yıktı

Ocak ayında yaylaya çıkan Coşkun Halcı, Davunlu Ovası’ndaki yayla evlerinde ayıların musallat olduğunu haber almış.

Geçtiğimiz günlerde ayılar yayla meskenlerine girmeye devam ederken, Halcı geçtiğimiz günlerde yeniden yaylaya çıkış yolunu tuttu.

Karlı yollara ve zorlu kurallara rağmen yaylaya geri dönmeyi başaran Halcı, ayıların yayla meskenine tekrar girdiğini ve ayıların kendi meskenine ve çevredeki onlarca yayla meskenine zarar verdiğini gördü.

Ayı ve tilki birlikte girdi

Halcı, yayladan çıkarken evine yerleştirdiği kamera kapanı görüntülerini izlerken, 4 ay önce evine giren dev ayının yiyecek bulmak için tekrar evine girdiğini, bu kez ayının yalnız olmadığını gördü. ve sonra aç bir tilkinin meskenine girdi.

O anlar kaydedildi

O anlar saniye saniye deklanşör kameralarına yansıdı.

“Ayılar burada birkaç gece geçirdi”

Ayıların yıktığı evleri tek tek gezen Halcı, ayının bir yayla evinin camlarını koruyan parmaklıkları kırarak camları kırdığını belirterek, şunları kaydetti:

Her yeri parçaladı. Bir şişe zeytinyağı içti. Fındığı yedi. Ayılar burada birkaç gece geçirdi. Muhtemelen iki tane vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu